بلاکچین Blockchain

بنام خدا

معنی لغوی بلاکچین، زنجیرۀ بلوک است (Block به معنی بلوک و Chain به معنی زنجیره)

در ساده ترین تعریفِ ممکن، می توان گفت بلاکچین، محل ذخیره سازی اطلاعات می باشد. همانطور که یک فلش مموری و یا یک هارد اکسترنال و یا یک سرویس ذخیره سازی ابری (Cloud Storage، مانند گوگل درایو و …) برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده میشوند از بلاکچین هم برای نگهداری اطلاعات و داده ها استفاده می گردد. اما با تفاوت های اساسی و بسیار!

همان فلش مموری را در نظر بگیرید. همه اطلاعاتِ روی فلش مموری در یک جا (به شکل متمرکز) و درون چیپست های حافظۀ درون آن ذخیره میشود.

در روشهای های جدیدتر مانند ذخیره سازی ابری، اطلاعات یا پایگاه داده (Database) شما روی هارد های متعلق به شرکت هایی مثل گوگل (Google Drive)، مایکروسافت (Microsoft OneDrive)، ایسوز (Asus WebStorage) و یا هروکو (Heroku) در مکانهای مختلف سراسر دنیا همراه با یک یا چند نسخه پشتیبان ذخیره میشود. در حقیقت بر خلاف فلش مموری و هارد، اطلاعات در سراسر شبکه ای از هاردها و سایر ابزارهای ذخیره سازیِ آن شرکت ها نگهداری می شوند. در اینجا نیز مدیریت، مالکیت و ادارۀ امور به شکل متمرکز در اختیار همان شرکت هاست.

در هر دو روش بالا امکان پاک کردن و تغییر اطلاعات توسط شما وجود دارد و اگر بدشانس باشید ممکن است حتی هکرها آنها را برای همیشه از بین ببرند و یا بدون آنکه متوجه بشوید آنها را تغییر بدهند و آن اطلاعات را نامعتبر بسازند.

از طرف دیگر صحت اطلاعات را فقط خود شما می توانید تایید کنید و اگر آن اطلاعات (به طور مثال دیتابیسِ نرم افزار حسابداری شرکت شما، اطلاعات تاریخ تولد افراد و مدارک تحصیلی ایشان و یا لیست دارایی ها و …) در معرض دید و دسترسی افراد دیگری هم باشد آنها صحت اطلاعات را نمیتوانند تایید کنند! حتی در مواجه با اطلاعات قدیمی تر ممکن است خود شما هم آنها را به یاد نداشته باشید و به اعتبارشان شک کنید!

دفتر کل و دفتر حسابداری

قبل از بررسی بلاکچین، نوع دیگری از ذخیره سازی اطلاعت را هم که از قدیم تا به امروز رایج بوده باید توضیح دهیم. همانطور که می دانیم در شرکت ها و کسب و کارها از دفترکل (Ledger، چه به شکل دفتر بزرگ کاغذی و چه به شکل پایگاه داده نرم افزار حسابداری) برای ثبت و نگهداری و بایگانیِ اطلاعات و تراکنش های مالی استفاده میکنند. این دفاتر کل به شکل متمرکز نزد فرد یا شرکت نگهداری می شود و شاید نسخه های مشابهی از آن به عنوان نسخه پشتیبان در مکانهای دیگری هم تکثیر گردد (Backup).

دفتر کل و دفتر روزنامه

ممکن است افرادِ مختلفی به این دفاتر دسترسی داشته باشند و هر بار بر حسب نیاز یک ردیف (Record) به لیست ردیفهای قبلی اضافه کنند.
اینکه آیا این افراد، مجاز به افزودن ریف باشند یا نه توسط یک ناظر (شرکت، صاحب کسب و کار، بانک و …) تعیین می شود.
اینکه اطلاعات وارد شده صحیح است یا عَمدَن یا سَهوَن غلط باشد نیز به سادگی قابل ردیابی نیست.
اگر ردیف یا ردیفهای اطلاعاتِ وارد شده غلط باشد، تمامِ جمع و تفریقهای بعد از آن (ستونهای بدهکار و بستانکار) غلط خواهد شد مگر آنکه تمام اطلاعات از اولین ردیف تا آخرین ردیف مجددن بازنگری و اصلاح شود که معمولن این کار به علت زمانبر بودن، خطاهای انسانی و یا فقدان اسنادِ کافی، بیهوده است و یا نتایج قابل اعتماد ندارد.
بعد از مفقود شدنِ این دفتر معلوم نیست که دفتر دیگری به عنوان پشتیبان وجود داشته باشد یا خیر.
اگر نسخه یا نسخه های پشتیبان هم وجود داشته باشد معلوم نیست آیا اطلاعاتش معتبر و قابل استناد و به روز است یا خیر.

اما بلاکچین چگونه اطلاعات را ذخیره میکند؟

بلاکچین یکی از انواع دفترکل «غیر متمرکز»، بر اساس تایید و نظارت جامعه، برای نگهداریِ «دائمیِ» اطلاعاتِ تثبیت شده و به هم پیوسته است. به عبارت فنی تر، بلاکچین یکی از انواع دفترکل توزیع شده (Distributed Ledger) مبتنی بر «اجماع» است که در آن هر ردیفِ جدیدی از اطلاعات (بلوک/بلاک) ردپایی رمزنگاری شده (هَش Hash) از بلوک قبلی در خود دارد.

اگر علاقه مند شدید در مورد جزئیات بلاکچین بیشتر بدانید به مقاله «بلاکچین چیست؟» مراجعه کنید.

سوال، نظر، دیدگاه و کامنت در پایین همین صفحه فراموش نشود
در پناه حق موفق باشید
رسانه نوتاش